Automation

Veľká noc a iné sviatky: Top príležitosti na úspešné mailové kampane

Jakub Fabian
06. 04. 2019
16925 pozretí
Automation
Jakub Fabian
16925 pozretí
06. 04. 2019

Veľká noc a iné sviatky: Top príležitosti na úspešné mailové kampane

Aj vám sa do prípravy kampane na Veľkú noc nechce? Nemáte nápady? Alebo toho máte jednoducho dosť, pretože sa ešte len skončil jeden sviatok a už je tu ďalší? Skúsim vám s tým pomôcť. Spísal som pre vás zopár nápadov na kampane, ktoré viete pripraviť za relatívne krátku dobu.

 

V prvom rade by som chcel ujasniť, že sa primárne zaoberám mailingom, jeho automatizáciou a on-site UX úpravami. Presne tejto problematike preto venujem aj tento článok. Ak vás to zaujíma, odporúčam čítať ďalej. :)  

Čo s tým mailingom?

Ak má byť mailová kampaň úspešná, mali by ste si primárne určiť segmenty zákazníkov, ktorých viete osloviť v období Veľkej noci. Nie iba tak buchnúť e-mail na celú vašu databázu odberateľov. Týchto segmentov môže byť viacero. Uvediem niekoľko z nich:

 

1. Noví odberatelia

Verím tomu, že mnohí z vás posielate pre každého nového subscribera e-mail na privítanie. Dajte si tú námahu a customizujte ho.

Tento e-mail má obrovský potenciál, pretože ho človek očakáva. A to značí o niečo vyšší open rate ako na ostatných mailoch, ktoré posielate na vašu databázu.

Preto odporúčam motivovať zľavovým kupónom alebo výberom produktov v zľave už v tomto e-maile. Ak ho ešte nemáte, určite odporúčam niečo takéto si vytvoriť a zautomatizovať. Je to jednoduchá cesta, ako poslať newsletter, ktorý nie je až taký otravný.

banner  Dedoles

 

2. Zákazníci z minulého roka

Ak si uchovávate dáta dlhodobo, určite sa oplatí vytiahnuť všetkých zákazníkov z poslednej Veľkej noci. Je to veľmi relevantná vzorka ľudí, z ktorej môže prísť znova niekoľko konverzií.

No keďže ide o segment ľudí, ktorí už nakúpili, zľavu na nákup by som tentoraz vypustil a použil by som len produkt v zľave a dobrý copywriting.
 

3. Návštevníci bez nákupu

Tu sa dostávame k najväčšiemu segmentu. Keďže títo ľudia nenakúpili, poďme ich skúsiť dostať na web menšou zľavou na nákup. Aj zopár % dole z ceny môže náš šetrný národ presvedčiť k nákupnému šialenstvu.

Ak máte možnosť lepšie okresať segment, vyberte len tých návštevníkov, ktorí za posledné 2 – 3 mesiace aspoň raz otvorili akýkoľvek váš newsletter.

 

4. Všetci odberatelia

Ak ste sa predsa len rozhodli poslať e-mail na celú databázu (áno, viem, je to tak najjednoduchšie) a máte trochu širšie možnosti v nastaveniach mailingu + dáta o návštevníkoch, poďme to urobiť trochu zaujímavo. U nás tento scenár nastavujeme v toole Exponea.

 

Pošlite všeobecný e-mail o prichádzajúcej zľave na celú databázu ešte pred začatím kampane.

V deň odpálenia zliav na vašom webe pošlite znovu všeobecný e-mail ako pri prvom bode, no tentoraz nastavte podmienky len pre ľudí, ktorí neotvorili ten predošlý, a zmeňte subject v e-maile. Berme to ako druhý pokus.

Posledný e-mail nastavte deň alebo dva po odpálení kampane a odošlite ho len na ľudí, ktorí prvý e-mail otvorili, no ešte stále nenakúpili. (Tu by som pridal cez externý tool do mailu countdown, dokedy majú návštevníci možnosť využiť prebiehajúce zľavy. Nájdete ho napríklad na niftyimages.com).

Na čo si dať pozor

Veľa markeťákov robí pri spracovaní e-mailu niekoľko chýb. Niektoré sú dokonca penalizované jednotlivými e-mailovými klientmi a môžete to tak jednoducho dotiahnuť až do black listu.

 

Preto spomeniem zopár odporúčaní, ako sa vyvarovať závažných chýb, za ktoré môžete dostať spam score a neskôr aj bloknutie domény.

Subject by nemal obsahovať žiadne špeciálne znaky – napríklad smajlíky.
Takisto by nemal byť napísaný kapitálkami.

Vypĺňajte pre-header. Niektoré z toolov už majú rozšírenie, kde si ho viete vyplniť rovnako ako subject, no nenájdete to všade. Pre naznalých – pre-header je text, ktorý sa zobrazuje v e-mailovom klientovi hneď po subjecte.

preheadre v prijatych mailoch


Vyznačenie pre-headrov v zozname prijatých e-mailov.
 

ukazka preheadra v nahlade


Pre-header obsiahnutý priamo v náhľade newslettra.

Pokiaľ pre-header nevyplníte, môže sa stať, že vám tam natiahne nezmysly vo forme názvov kategórií alebo čohokoľvek, čo sa nachádza v prvých riadkoch kódu e-mailu.

 

 

Minimálne 60 % z e-mailu by malo byť primárne z textu. Obrázkami vyskladané e-maily zvykne Google penalizovať a dostane vás to rýchlo do spamu, odkiaľ je ťažký návrat do inboxu.

Zvoľte správnu veľkosť e-mailu. Príliš dlhý mail vám môže e-mailový klient odseknúť a dôležité info sa nemusí zobraziť. Povedzme si pravdu – kto by už klikal na možnosť zobrazenia celého e-mailu v prehliadači. :)

Ak práve začínate s mailingom, nezabúdajte na warm-up domény. Pre neznalých – warm-up je kampaň, kde denne percentuálne navyšujete odoslaný počet e-mailov. V podstate si týmto postupne budujete dôveryhodnosť v e-mailových klientoch.

Pred odoslaním prekontrolujte aj mobilnú verziu. Prednosťou tejto doby sa stávajú mobilné zariadenia. Po vytiahnutí dát z našich projektov môžem povedať, že aj u nás sa postupne projekty dostávajú návštevnosťou nad 50 % práve z mobilných zariadení.

data navstevnosti

Dáta návštevnosti z rôznych zariadení v rámci Slovenska na jednom z našich projektov od začiatku roka 2019.

Hlavná myšlienka e-mailu vždy do prvých 300px – 500px. Je dôležité uvedomiť si, že veľké množstvo ľudí zatvorí e-mail po prvých sekundách. Preto majte podstatu e-mailu (a prípadnú zľavu) hneď v úvode tak, aby sa zobrazila už do náhľadového okna, v ktorom sa neotvorí celý e-mail.

mailova kampan Firotour

 

Podporné bannery

Elegantné, no predovšetkým rýchle riešenie na odkomunikovanie akejkoľvek zľavy alebo informácie zákazníkovi sú tiež ribonny (čiže pásiky na webe, ktoré obsahujú štruktúru informácií v užšom priestore). Preto odporúčam podporiť e-mailovú kampaň aj touto vychytávkou.

mailova kampan ribonny

 

Pokiaľ máte k dispozícii šikovný tool, ako je Exponea, nastavte bannery tak, aby sa zobrazili priamo po prekliku z newslettera na web, a to aj s odpočtom, dokedy sa dá využiť zľava, ktorú sme používateľovi odoslali s cieľom urgencie nákupu.

Ak však nemáte k dispozícii Exponea tool, odporúčam GetSiteControl. Aby som sa však zbytočne neopakoval, viac o tejto téme sa dočítate v mojom článku o banneroch a vyskakovacích oknách. :)

Jakub Fabian Mojou prácou je uľahčovať prácu vám všetkým. Ako Automation Specialist sa venujem primárne automatizácii procesov v digitálnom marketingu. To je vec, že? Lenivosť sme preniesli aj do sveta práce. Paradoxne, môj život až tak o lenivosti nie je. Mám rád hory a každý šport s nimi spojený. No v našej nadmorskej výške ma oslňuje svet technológií. Vždy som bol blázon do sveta, kde figuruje umelá inteligencia, stroje, objavovanie vesmíru a iné milestony 21. storočia. Preto sa vždy prebúdzam s pocitom, že som súčasťou tohto dlhovekého ľudského bádania.

Mohlo by vás zaujímať