Strategy

Plánujete vlastné online podnikanie? Urobte si svojpomocne prieskum trhu

Vladimír Darák
03. 01. 2017
31663 pozretí
Strategy
Vladimír Darák
31663 pozretí
03. 01. 2017

Plánujete vlastné online podnikanie? Urobte si svojpomocne prieskum trhu

Vytvorenie prieskumu trhu pred začatím alebo rozšírením akéhokoľvek biznisu je najdôležitejším krokom samotnej prípravy na spustenie predaja. Nie každý však pracuje s rozpočtami, z ktorých si môže dovoliť zaplatiť prieskum trhu od nejakej agentúry. Našťastie, dnes už existuje veľa spôsobov, ako si urobiť prieskum trhu svojpomocne a ušetriť. Stačí byť online.

V tomto blogu vám dám pár tipov a nástrojov, ktoré viete využiť zadarmo alebo za malý poplatok a urobiť si tak celkom dôstojný online prieskum trhu úplne sami.

Na to, aby som ilustroval, ako taký DIY (do it yourself) online prieskum trhu vyzerá, si jeden aj vytvorím. Pre potreby tohto modelového príkladu zrealizujem prieskum trhu pre pripravovaný imaginárny nový e-shop, ktorý plánuje predávať zimné pneumatiky.

Skôr ako začnem, zodpovedzme si ešte na základnú otázku:

Čo je prieskum trhu?

Prieskum trhu je proces získania čo najviac informácií o trhu, na ktorý plánujeme so svojou službou či produktom prísť. Je to systematické získavanie informácií, ktoré nám ďalej pomôžu pri nastavovaní podnikateľskej stratégie a znížia riziko nesprávnych rozhodnutí.

Informácie získané z prieskumu trhu by mali zodpovedať najmä na nasledujúce otázky.

 • Aký je počet mojich potenciálnych zákazníkov na trhu?
 • Je o môj produkt alebo službu záujem?
 • Kto sú moji konkurenti?
 • Čo sú moje konkurenčné výhody?
 • O aké ďalšie služby alebo produkty je v mojom segmente záujem?

Urobte si prieskum kľúčových slov

Veľmi často omieľaná téma v oblasti online marketingu. Zdá sa vám byť zbytočná? Určite nie je. Vytvorením kvalitnej mapy kľúčových slov totiž získate univerzálny dokument, ktorý dokážete a budete používať takmer počas celej doby vášho podnikania.

Pre tých, ktorí sa s výrazom mapa kľúčových slov ešte nestretli, to v krátkosti vysvetlím.

Mapa kľúčových slov je dokument, ktorý obsahuje také slová a v takom tvare, v akom sú najviac vyhľadávané v online vyhľadávačoch vo vybranej oblasti na svete. Tá je potom nielen základom pri správnej SEO optimalizácii, ale aj pri tvorbe reklamných textov a nastavovaní PPC reklamy, tvorbe obsahu na stránke, ale tiež pri odhadovaní správania sa spotrebiteľov.

Ako si takú mapu urobiť? Pre potreby tohto blogu to zjednoduším. Avšak to, aká obsiahla bude vaša mapa, je len na vás a na tom, čo všetko vás zaujíma.

Poďme teda na to.

 1. Na začiatok si spíšte čo najviac slov alebo výrazov, ktoré vám v súvislosti s vaším podnikaním napadnú – zimné pneumatiky, pneumatiky, zimné pneumatiky online, zimné gumy, pneumatiky na zimu...
   
 2. Vytvorte si účet v Google AdWords a využite nástroj Plánovač kľúčových slov. Pomocou tohto nástroja rýchlo a jednoducho získate nápady na ďalšie slová podobné tým vašim, ako aj objem ich vyhľadávania vo vami zvolenej oblasti. Pre moje potreby som vybral všetky jazyky a oblasť celé Slovensko.

Plánovač mi následne „vypľul“ kopec kvalitných dát.

Hneď prvým sú vyhľadávacie trendy slov, ktoré som zadal. Na základe grafu okamžite vidíme, ako sa trendy vyhľadávania zimných pneumatík vyvíjajú počas roka. Najväčší záujem je o ne v októbri a v apríli. Leto je slabšie. Aj keď sme takéto výsledky mohli očakávať, môže sa stať, že práve váš produkt nie je tak ľahko odhadnuteľný a vy týmto získate naozaj dôležité informácie.

Na základe týchto informácií viem ďalej plánovať. Ak chcem predávať hlavne zimné pneumatiky, môžem využiť slabšie mesiace počas leta a začiatku roka na plánovanie, zatiaľ čo počas októbra, novembra, marca a apríla sa pripravím na predaj. Rovnako viem takto naplánovať svoje reklamné kampane. Trendom sa však ešte budem venovať neskôr.

Ďalšie skvelé dáta, ktoré som získal, sú nové slová a ich priemerný mesačný objem vyhľadávania. Ja som si vybral iba prvých 20 najviac vyhľadávaných. AdWords mi však odporučil až 702. (Ak sa vám to zdá málo, využite nástroj Keywordtool.io – ten vám dokáže odporučiť aj ďalšie slová, na ktoré po zadaní do plánovača získate aj objemy ich vyhľadávania.)

Samozrejme, medzi nimi bolo aj pár takých, ktoré pre mňa neboli relevantné – napríklad protektor, lacné autá na predaj, zimné a iné. Odporúčam preto prejsť si všetky vygenerované slová, zmazať tie, ktoré pre vás nie sú relevantné a zvyšné roztriediť do kategórií. Ak by som to robil dôkladnejšie, zaradil by som ich do nasledujúcich kategórií – testy pneumatík, zimné pneumatiky, lacné pneumatiky, pneumatiky značky a tak ďalej.

Na základe mapy som zistil ďalšie dôležité skutočnosti:

 1. Ľudia, ktorí hľadajú pneumatiky online, majú veľký záujem o pneumatiky všeobecne (zimné aj letné). Zvážim teda, či do svojej ponuky nezaradím aj letné pneumatiky, keďže aj o ne je veľký záujem.
   
 2. Popri vyhľadávaní pneumatík ľudia často hľadajú aj disky. Nemal by som do svojej ponuky zaradiť aj disky, keď o ne má spotrebiteľ záujem?
   
 3. Neplánoval som predávať pneumatiky značky Matador, no mesačne je až 590-krát vyhľadávaný výraz “pneumatiky Matador” – preto zvážim zaradenie do sortimentu.
   
 4. Na druhom mieste pri vyhľadávaní bol výraz “najlacnejšie pneumatiky” (a ten sa v iných variáciách objavuje relatívne často). To znamená, že slovenskému spotrebiteľovi záleží na cene a ja na to budem musieť myslieť či už pri tvorbe reklamných textov, kampaní, alebo pri mojej cenovej politike.
   

Samozrejme, mapa vám vie dať omnoho viac tipov a info, ako som napísal. Je to len o čase, ktorý sa rozhodnete stráviť pri jej tvorbe a analýze.

Sledujte vyhľadávacie trendy pomocou Google Trends

Vyhľadávacie trendy som už spomenul v spojení s mapou kľúčových slov. Keďže však Google nie je iba zdrojom kvalitných vyhľadávaní, ale aj množstva ďalších zaujímavých dát, nasledujúcim krokom bude využitie nástroja Google Trends.

Na základe mapy kľúčových slov a prvotného googlenia som sa rozhodol pozmeniť môj plánovaný predávaný sortiment iba zo zimných pneumatík aj na letné pneumatiky a tiež na disky. Vyberte si teda pre vás tie najdôležitejšie slová z vašej mapy kľúčových slov a skúste ich zadať do vyhľadávacieho poľa v Google Trends.

Tento šikovný nástroj vám totiž dá pohľad na vyhľadávacie trendy späť až do roku 2004 a dokonca dokáže zobraziť aj rozdiely v regiónoch či mestách.

Ja si teda prezriem trendy na tri slová – zimné pneumatiky, letné pneumatiky a alu disky. Čo som zistil?

 

Zimné pneumatiky

Zvyšovanie vyhľadávania zimných pneumatík sa začína v septembri s vyvrcholením v októbri. Je to logické, keďže v tomto období sa blíži zima a ľudia sa začínajú zaujímať o prezutie svojich áut. Čo to ale znamená pre mňa? Hlavná sezóna predaja zimných pneumatík sa pre mňa pravdepodobne začne v septembri a bude trvať približne do polovice decembra. Na základe toho musím naplánovať svoje ďalšie aktivity, ako je plánovanie skladových zásob, marketingové aktivity, ľudské zdroje a tak ďalej.

Letné pneumatiky

Ani tu neprišiel žiadny prekvapujúci výsledok. Záujem o letné pneumatiky začne v priebehu roka stúpať koncom februára, vyvrcholenie nastáva začiatkom apríla a klesá to do mája, odkedy je vyhľadávanie nižšie a konštantné počas zvyšku roka.

Alu a hliníkové disky

Alu disky

Hliníkové disky

Pri diskoch vidím podobné trendy, no nie až s takými extrémami ako pri pneumatikách. Tým pádom budem počítať s tým, že o disky je záujem celoročne so stropmi v marci a októbri a s dnom v lete.

Na základe Google trends sa mi podarilo zistiť, že:

 • o letné pneumatiky je najväčší záujem v začiatkom apríla
 • o zimné pneumatiky je najväčší záujem v októbri
 • pri alu (hliníkových) diskoch nie sú až také extrémy ako pri pneumatikách, avšak aj tam vidíme najväčší záujem v apríli a októbri
 • letné mesiace budú pravdepodobne slabé. Otázkou je – budem hľadať ďalší sortiment, ktorý by mi zabezpečili cash flow v letných mesiacoch, využijem toto obdobie na prípravu na silnejšie mesiace alebo urobím oboje?
   

Vygooglite si vašu konkurenciu

Hneď potom, ako budete mať dôkladný prehľad o vyhľadávaných frázach v súvislosti s vaším podnikaním a budete poznať tiež obdobie najväčšieho dopytu po vašich produktoch, venujte čas aj googleniu. To vám totiž napovie veľa o vašej konkurencii.

Otvorte si teda prehliadač a zadajte váš produkt (kategóriu produktov) alebo službu do vyhľadávacieho poľa. Obrovské množstvo spotrebiteľov, skôr ako nakúpi nejakú službu alebo produkt, používa vyhľadávače na získanie informácií. Hneď prvé dve strany vám teda dajú už aspoň aký-taký prvotný pohľad na situáciu na online trhu z pohľadu vášho potenciálneho zákazníka.
 

Po zadaní výrazu “zimné pneumatiky” do Google.sk boli výsledky vyhľadávania nasledujúce:

Už z môjho jednoduchého vyhľadávania som zistil, že na trhu je relatívne dosť firiem, ktoré predávajú zimné pneumatiky. Veľa z nich si dokonca platí Google AdWords reklamu. Znamená to teda, že investujú do nejakej formy reklamy.

Podľa údajov z prvej strany vyhľadávania si za reklamu aktuálne platia tieto webstránky:

 • www.nejlevnejsipneu.cz/sk
 • www.michelin.sk
 • www.az-pneu.sk
 • www.pneu-central.sk
 • www.e-pneumatiky.sk
 • www.pneumatiky-popgom.sk
 • www.prezuj.sk

Okrem firiem, ktoré si platia za kliky, si prezrite aj firmy, ktoré sa zobrazujú na prvých dvoch stranách v organických výsledkoch vyhľadávania. Práve s nimi budete totiž súperiť o prvé miesta z hľadiska SEO.

 • www.pneueshop.sk
 • www.zimne-pneumatiky.heureka.sk
 • www.az-pneu.sk
 • www.e-pneumatiky.sk
 • www.pneueu.sk
 • www.centrumkolies.sk
 • www.pricemania.sk/zimne-pneumatiky
 • www.pneucom.sk
 • www.pneumatiky-pneupex.sk
 • www.pneuservisonline.sk
   

Z jednoduchého hľadania v Google som si vytvoril zoznam mojej relevantnej konkurencie na internete. Pracoval som pritom iba s prvou stranou a jedným kľúčovým slovom “zimné pneumatiky”. Vy však môžete tomuto kroku venovať oveľa viac času, googliť iné výrazy, urobiť to niekoľkokrát v týždni a urobiť si z toho dokument.

Porovnávače medzi výsledkami organického vyhľadávania

Okrem získania zoznamu konkurencie som zistil ďalšiu dôležitú vec. Medzi výsledkami na prvej strane sa zobrazili aj dva porovnávače cien – heureka.sk a pricemania.sk. Na základe toho viem, že spotrebiteľ sa do môjho e-shopu môže dostať aj cez ne. Preto v budúcnosti prihlásim svoj e-shop aj do nich.

A keď už som pri vyhľadávačoch, nezabudnite si na nich tiež pozrieť hodnotenia konkurencie, ich silné a slabé stránky. Nájdete tu totiž veľa cenných informácií priamo z pohľadu zákazníkov.

 

Čo všetko som teda zistil googlením spojenia “zimné pneumatiky”?

 • Vytvoril som si zoznam relevantnej konkurencie (AdWords a SEO), ktoré využijem neskôr pri prieskume
 • Musím zvážiť investíciu do platenej reklamy a do SEO optimalizácie – konkurencia tu je
 • Musím zvážiť zaradenie svojho e-shopu do porovnávačov cien

Okrem Google využite aj iné zdroje štatistických údajov

Na internete je úplne zadarmo dostupných tiež niekoľko ďalších zdrojov zaujímavých dát a štatistík. Ja som využil napríklad Údaje Ministerstva vnútra SR a Slovenského štatistického úradu. Viem totiž, že kúpa pneumatík je podmienená tým, že môj zákazník musí vlastniť auto. Preto ma zaujímalo, ako je to s vývojom predaja osobných áut na Slovensku.


Údaje z Ministerstva vnútra SR

Z údajov na stránkach Ministerstva vnútra SR zisťujem, že počet evidovaných vozidiel na Slovensku má stále rastúci trend a okrem mierneho poklesu v rokoch 2005 a 2006 je tento trend dlhodobo rastúci. Otázkou, samozrejme, zostáva, ako dlho bude tento trend pokračovať. Jasným výsledkom však je, že na Slovensku v roku 2015 jazdilo viac ako 2.8 milióna vozidiel, z ktorých niečo cez 2 milióny boli vozidlá osobné (údaje zo štatistického úradu). Na základe týchto dát teda môžem usudzovať, že na Slovensku je viac ako 2 milióny vozidiel, ktoré potrebujú obuť.

Tieto dáta sa dajú využiť aj oveľa dôkladnejšie. Čo ak by som sa zameral napríklad na nákladné autá, prezrel si, v ktorých okresoch je ich registrovaných najviac, porovnal to s počtom existujúcich obchodov v regióne a na základe toho vyhodnotil najlepšiu podnikateľskú príležitosť?
 

Údaje zo Slovenského štatistického úradu

Zaujímavým zistením z údajov štatistického úradu je počet registrovaných osobných automobilov v jednotlivých okresoch, ktorý vidíte v tabuľke nižšie.

Najviac registrovaných vozidiel je v okrese Bratislava, kde je aj najväčší podiel vozidiel na obyvateľa (ako však všetci vieme, štatistické údaje pre počet obyvateľov Bratislavy sa príliš nezhodujú s realitou).

V každom prípade, veľmi zaujímavým zistením je, že napríklad v Košiciach, kde je druhý najväčší počet registrovaných osobných vozidiel, je ich počet na obyvateľa spomedzi šiestich dole uvedených najnižší, zatiaľ čo v okrese Dunajská streda je ich počet až prekvapivo vysoký.

Na základe týchto údajov dokážem:

 • cieliť reklamné kampane iným spôsobom na každý región
 • zistiť situáciu s konkurenciou v okrese Dunajská streda a popremýšľať, či svoje podnikateľské aktivity nebudem sústrediť práve na tento okres

zdroj: MV SR

Inšpirujte sa webstránkou konkurencie

Vytvorte si tabuľku, kde si prehľadne ohodnotíte webstránky konkurencie. Zapíšte si do nej rôzne poznámky, ako sú napríklad silné a slabé stránky, to, či má konkurencia e-shop alebo len web, ceny tovarov, spôsoby doručenia a ich ceny, či má konkurencia tovary skladom, ako aj to, aké iné produkty predáva. Taktiež si nájdite zopár referenčných tovarov alebo služieb a porovnajte si, za akých podmienok sú na daných e-shopoch predávané.

V mojom prípade som si vytvoril tabuľku piatich náhodne vybraných e-shopov s pneumatikami na Slovensku. Subjektívne som si weby ohodnotil podľa toho, ako na mňa pôsobili a či som na nich našiel to, čo som potreboval. Vybral som si jeden referenčný produkt a porovnal jeho ceny a tiež ceny za dopravu a pozrel som si tiež sociálne siete daných obchodov a počet ich fanúšikov.

V prípade, že by som danej analýze venoval dostatok času a sledoval aj iné ukazovatele (osobný odber, doba dodania, zákaznícky servis, dostatočné info o produktoch, pestrosť sortimentu...), daná tabuľka by tvorila skvelý základ konkurenčnej analýzy.

Sledujte sociálne siete

V predchádzajúcom kroku som zisťoval, či sú dané e-shopy aktívne na Facebooku a koľko fanúšikov majú.

V tomto kroku sa na ich jednotlivé stránky pozriem viac a budem sledovať aj to, aké typy príspevkov sú populárne a aké, naopak, nie. Všimnem si tiež to, ako daný e-shop komunikuje so svojimi zákazníkmi a ako reaguje na negatívne komentáre. V tomto kroku môžem získať cenné dáta o type svojich zákazníkov a o tom, čo ich najviac zaujíma.

Vytvorte si užívateľské persóny

Keď už budete mať dostatočný prehľad o vyhľadávaných kľúčových slovách, budete poznať aktivity vašich konkurentov a názory či reakcie ich zákazníkov, pridajte k tomu všetkému vaše vlastné skúsenosti a pustite sa do tvorby užívateľských persón.

Persóny sú vlastne imaginárne osoby, ktoré reprezentujú vašich typických zákazníkov. Práve im budete predávať váš tovar či služby a prispôsobovať im všetky vaše marketingové aktivity.

Pomôžu a hlavne uľahčia vám ďalšie rozhodovanie a plánovanie, keďže vďaka nim nebudete predávať bližšie nešpecifikovaným masám, ale presne definovanému človeku.

Spočiatku vám úplne postačia pokojne aj dve persóny, ktoré sa budú rozširovať o ďalšie spolu s vašimi podnikateľskými aktivitami.

Zhrnutie

Internet je zdrojom mnohých užitočných dát, ktoré sú nám k dispozícii zadarmo, a je len na nás, či ich dokážeme správne zozbierať, pochopiť a využiť v praxi.

Môj článok nemá byť ani tak presným postupom, ako na to, ale skôr inšpiráciou či podnetom k tomu, ako aj vy začať s vaším vlastným online prieskumom

čo sa mi podarilo zistiť počas mojej vlastnej mini analýzy z pohľadu perspektívneho majiteľa internetového obchodu na predaj pneumatík?
 

 • Zimné pneumatiky sa najviac vyhľadávajú (a s najväčšou pravdepodobnosťou aj predávajú) v októbri a novembri
 • Letné zase v apríli
 • Konkurencia ponúka aj oceľové a hliníkové disky a zákazníci o ne majú záujem. Pridám ich do ponuky
 • Letné mesiace budú slabšie, a preto tomu prispôsobím svoje marketingové aktivity
 • Ľudia na Slovensku vo veľkých objemoch hľadajú lacné pneumatiky, prispôsobím tomu texty a komunikáciu
 • Na trhu sa budem musieť popasovať s relatívne veľkou konkurenciou
 • Budem musieť investovať do platenej reklamy
 • Svoj e-shop zaregistrujem do porovnávačov cien
 • Dopravu ponúkajú e-shopy v priemere za 8 eur pri 4 pneumatikách. Skúsim urobiť niečo s cenou a využijem to ako konkurenčnú výhodu
 • Na Slovensku je viac ako 2 milióny osobných vozidiel
 • Najviac áut na obyvateľa je v okrese Dunajská Streda. Prekvapivo málo je to v Košickom okrese. Svoje marketingové aktivity preto budem plánovať s dôrazom na tieto fakty
 • Vytvorím si Facebook stránku a budem na nej aktívny. V tomto vidím potenciál, keďže konkurencia zatiaľ spí
 • Dám si záležať na zákazníckom servise, keďže podľa zistení z Heuréky je to jedna z vecí, na ktorú sa zákazníci e-shopov najviac sťažujú
   

Informácie, ktoré som si zistil, sú síce stručné, ale už na základe nich by som dokázal prijať viaceré dôležité rozhodnutia. Tento prieskum som pritom robil iba jediný deň s tým, že som popri tom písal aj tento blog.

Ak teda vášmu prieskumu venujete viac času a budete ho robiť naozaj do hĺbky, určite vám dobre poslúži ako váš strategický dokument aj na niekoľko mesiacov dopredu.

Vladimír Darák

V Marketingeri pôsobím ako Account Manager, teda riešim predovšetkým biznis a accountujem projekty. Mojou snahou je, aby od nás vždy načas vychádzala kvalitná práca a aby sme spoločne s klientmi neustále napredovali. Rád sa hrabem v číslach a hľadám v nich súvislosti.

Mohlo by vás zaujímať