Content

Kašlite na trendy: Tieto komunikačné evergreeny budú fungovať stále

Erik Oravec
22. 03. 2021
12165 pozretí
Content
Erik Oravec
12165 pozretí
22. 03. 2021

Kašlite na trendy: Tieto komunikačné evergreeny budú fungovať stále

Chcete víriť vody v online priestore, no vaše plány sú v nepriamej úmere s časovými kapacitami či rozpočtom? Namiesto špekulácií vám prinášame overené tipy, ktoré v online marketingu fungujú dnes a ešte dlho fungovať budú.

Zorientovať sa medzi novinkami v digitálnom marketingu žerie kopec času. 

Content špecialisti a stratégovia pravidelne čítajú magazíny, blogy a počúvajú podcasty, no množstvo informácií im aj tak občas unikne. Sledovať dianie a byť „up-to-date“ s dobou je ich bežnou pracovnou náplňou. 

Má začínajúci small business podnikateľ či marketingový manažér zabehnutej firmy na toto všetko čas?

O tom, že celý online marketing ovládne AR, AI, IM, influencer marketing a video, sa hovorí už dlho. A inak to nebolo ani v predikciách na tento rok. A viete čo?

Marketingové trendy sú iba nafúknutá bublina, pretože sa pri nich kladie príliš veľký dôraz na formu.

Video, rozšírená realita, hlasové ovládanie, brand ambasádori – všetko sú to iba ďalšie kanály, ktoré treba dobre uchopiť. Až potom budú mať význam pre váš biznis.

Týmto sa dostávame k prvému a dlhodobo najefektívnejšiemu evergreenu, ktorým je kreativita. 

Forma by totiž nikdy nemala prevyšovať nad ideou a obsahom.

1. Kreativita

TL;DR: Najprv potrebujete dobrú ideu. Zvyšok príde potom.

Škálovateľnosť digitálnych médií nám ponúka nekonečné možnosti, ako sa kreatívne vybúriť. No v záplave všetkých tých videí, bannerov, postov a storiek sa dá veľmi ľahko splynúť s davom. Alebo úplne stratiť.

Udivuje ma, ako veľmi dnešní marketéri podceňujú význam kreatívy. Skutočnosť je pritom taká, že najlepšie obchodné výsledky dosahujú značky, ktoré sa v komunikácii neboja odkloniť od všednosti. De-do-les!

Všetci sa naháňajú za automatizáciou a data driven marketingom, no pokiaľ vaši zákazníci nie sú práve študenti MatFyzu, číslami ich potreby neukojíte. A napokon, stále platí, že na nákupné správanie majú najväčší vplyv emócie.

Ak si pozriem veľké marketingové témy pre tento, vlaňajší aj predminulý rok, je až zarážajúce, že medzi nimi nie je ani zmienka o tvorivom prístupe

Akoby sa zo slovníka novodobých marketérov kreatíva úplne vytratila. Pritom z historického hľadiska má najväčší vplyv na branding a predaj práve ona.

Nechali sme sa oblbnúť technologickými vychytávkami a pseudotrendami natoľko, že to, na čom skutočne záleží, odsúvame na druhú koľaj. A potom sa stretávame s bezobsažnými reklamnými počinmi, ktorým chýba myšlienka, koncept a prepojenie s hodnotami značky.

Ak chceme priniesť niečo nové, nezľahčujme si to premýšľaním o alternatívnych kanáloch. Uvažovanie to síce poriadne sťažuje, no poviem vám, že za tú úroveň nápadov to stojí.

Pozitívny dopad kreatívnej komunikácie na zlepšenie finančných výsledkov potvrdzuje štúdia McKinsey.

Banner so zľavovým kódom a pravidelný newsletter s najpredávanejšími produktmi z vás love brand neurobí. A konečne si to začínajú uvedomovať aj slovenské firmy. Tancujúce škrečky a spievajúci kulturista v telke to iba dokazujú.

2. Konzistentnosť

TL;DR: Chopte sa jednej témy a tej sa držte. Špecialista na všetko je iba Igor.

Konzistentná komunikácia je v digitále dôležitejšia než kedykoľvek predtým. Udržať si tvár značky bolo v dobe tradičných kanálov oveľa jednoduchšie. S prechodom do nových médií vznikajú nielen nové príležitosti, ale aj zodpovednosť, aby to, čo hlásate vo Facebook príspevkoch, bolo v súlade s brandom aj v live videách na Instagrame.

Preto ešte raz – neuprednostňujte formu nad obsah a pozicioningom značky.

Len vďaka konzistentnosti si dokáže vaše publikum spojiť content so značkou. V Marketingeri si to dobre uvedomujeme, a tak pri navrhovaní komunikačných stratégií vypichneme jednu tému alebo oblasť, ktorej by sa mala značka držať naprieč celým brandom a kanálmi.

Po stanovení nosnej myšlienky prichádza na rad rozpracovanie content marketingových aktivít. Formu, akou hlavnú tému značky odkomunikujeme, riešime ako poslednú. Finálny content na blog a sociálne siete sa nám tak tvorí oveľa jednoduchšie.

Funguje to na princípe snehovej gule. Ak máte kvalitný základ a dobrý materiál, zvyšné vrstvy sa nabaľujú aj samé. Stačí iba trochu snahy.

Dopady neucelenej komunikácie môžete vidieť v živom prenose každý deň. Niet lepšej demonštrácie chaotickej brandovej komunikácie, ako sú prejavy súčasného premiéra. Zatiaľ čo niekde hlása A, inde tvrdí B a tento chaos prechádza aj na ľudí.

Dôsledkom toho Igor ako značka stráca dôveryhodnosť a lojalitu zákazníkov (v tomto prípade svojich voličov a širokej verejnosti).

Naopak, príkladnou ukážkou konzistentnej komunikácie je Volvo. Svoju nosnú tému – bezpečnosť – komunikujú naprieč všetkými možnými kanálmi. Od printových a TV reklám až po content na sociálnych sieťach.

3. Vytrvalosť

TL;DR: Nebuďte ako deti, ktoré chcú všetko hneď.

Keď už si firma osvojí tému, ktorej sa bude venovať, mala by to robiť dlhodobo. Rovnako ako to robí Volvo. Tento pozicioning si švédska automobilka drží už od vzniku v roku 1927.


Printová reklama od Volvo z roku 1991.

Majitelia firiem si zvykli, že v online marketingu majú výsledky dostupné ihneď. A tak sa stretávame s rovnakými očakávaniami aj pri strategických nastaveniach, ktoré však potrebujú čas.

Každé strategické nastavenie značky by malo vychádzať nielen z iniciatívy manažérov, ale aj definovaného cieľa. A podľa toho, čo si pamätám z prednášok na výške, ciele by mali byť špecifické, merateľné, dosiahnuteľné, relevantné a časovo vymedzené.

Budovanie značky formou content marketingu by sa pokojne dalo prirovnať k investovaniu. Veď zhodnotenie investícií sa takisto nedeje zo dňa na deň.

Najhoršie, čo môžete v prípade neuspokojivých dočasných výsledkov urobiť, je preskakovať z jedného marketingového konceptu na druhý.

Bez vytrvalosti je snaha vybudovať rozpoznateľnú značku, ktorú si budú ľudia spájať s vybranou témou, úplne zbytočná.

4. Personalizácia

TL;DR: Vaši zákazníci môžu byť „všetci“, len ak predávate kyslík.

Jednou z vecí, ktoré klienti považujú za samozrejmosť, je výborná znalosť svojho cieľového publika. Ha-ha. V ideálnom svete by to tak možno bolo, no my žijeme v realite. A tá je úplne iná.

V dobe online marketingových kampaní by si marketéri mali uvedomiť, že ani v rámci jednej značky nekomunikujú na jedného a toho istého zákazníka.

Potenciálneho kupujúceho osloví úplne iný druh obsahu ako občasného, stáleho či strateného zákazníka.

Personalizované newslettre či bannery tvoríme v Marketingeri cez automatizačné nástroje už pár rokov, no svojim zákazníkom môžete byť bližšie obsahom na blogu aj sociálnych sieťach. A to pokojne v dobe sociálneho dištancu.

Skôr než sa pustíte do samotnej tvorby contentu, zamyslite sa nad persónami – kto sú moji zákazníci a čo by ich (v rámci nosnej témy značky) mohlo upútať, inšpirovať alebo zabaviť?

Personalizácia v content marketingu sa však týmto nekončí. 

Vytvorený obsah, či už je to článok, video alebo séria Instagram stories, potrebujete dostať k cieľovému publiku. Ak ide o obsah pre akvizíciu potenciálnych zákazníkov, cieľte na všeobecnejšie publikum, definované podľa demografie a záujmov.

Ak sa ale prihovárate ľuďom, ktorí už majú povedomie o vašej značke alebo si k nej dokonca vybudovali vzťah, je na mieste uvažovať o špecifickom cielení, napríklad podľa doterajších interakcií s webom, Instagram účtom či Facebook stránkou.

Zhrnutie

Pre budovanie značky sa potrebuje odlíšiť. O to viac, keď ponúkate všedný produkt, akým sú napríklad knihy. 

Všimnite si, ako sa dokázal ľuďom dostať do hláv taký Martinus, ktorý je, mimochodom, spolu s Oktagonom mojou najobľúbenejšou domácou značkou.

S dobrými nápadmi prichádzajú pravidelne a vďaka tomu sa vyprofilovali na kníhkupectvo, ktoré nepredáva knihy, ale príbehy. Prvý, druhý aj tretí bod teda spĺňajú na jednotku.

Ak sa chcete inšpirovať, berte si príklad od tých najlepších. A rovnako tak robte aj pri hľadaní nových formátov. Veľké značky vytriedia špekulatívne komunikačné trendy od efektívnych kanálov za vás.

Erik Oravec

Ak nebojujem s kreatívnym zadaním, idem do boxerského ringu. Rovnaké miesto vyhľadávam, ak potrebujem na chvíľu vypnúť. Ideálne však bez súperovho pričinenia. V Marketingeri si okrem klávesnice zaťukám do kávovaru a na vlastnú hlavu. Áno, zbožňujem kávu, no platí to aj o knihách, cestovaní a dobrých ľuďoch. Nemám auto ani motorku, iba permanentne dobrú náladu. Kto by nepostrehol, som copywriter.

Mohlo by vás zaujímať