Design

Zišli by sa vám kvalitné zdroje free fontov? Tieto písma s mäkčeňmi a dĺžňami určite oceníte

Lukáš Világi
16. 08. 2018
46252 pozretí
Design
Lukáš Világi
46252 pozretí
16. 08. 2018

Zišli by sa vám kvalitné zdroje free fontov? Tieto písma s mäkčeňmi a dĺžňami určite oceníte

Veľa ľudí sa ma pýta, odkiaľ beriem toľko druhov fontov na projekty. Vraj majú problém s mäkčeňmi a dĺžňami, prípadne sa boja sťahovať z rôznych stránok kvôli licenciám. Aj preto som v tomto článku dal pre vás dokopy niekoľko mojich obľúbených free fontov s interpunkciou, ako aj webstránky, kde si svoj font nájde naozaj každý. A tým každý myslím naozaj každý. Áno, aj ty.

 

 

Google je plný článkov o free top najpoužívanejších fontoch, ale, bohužiaľ, bez našich obľúbených mäkčeňov a dĺžňov.

Nájsť ideálny font pre projekt aj s interpunkciou je ako nájsť vlastné dieťa v aquaparku – určite tam niekde je, len ho treba hľadať.

Aby sme si tu teda nedali opäť len zopár príkladov na free zdroje, vyberám pre vás moje obľúbené voľne dostupné písma, samozrejme, s interpunkciou. K tomu pridám tiež niekoľko zdrojov, na ktorých nájdete tie najpopulárnejšie a najnovšie písma od celosvetových dizajnérov.

Niekedy je síce náročnejšie nájsť tie s diakritikou, ale ak nájdete, garantujem, že už pri štipke kreativity s nimi bez problémov vytvoríte umelecké diela.

Moji miláčikovia, bez ktorých by to nešlo

Bebas Neue

font-bebas-neue

Podľa môjho názoru je tento font topka medzi voľne dostupnými písmami. Nie len tak zo srandy sa o ňom hovorí ako o Helvetice medzi free fontmi. Ponúka päť rezov (thin, light, book, regular, bold), ktoré bohate postačia na všetko.

Takou malou, ale fakt že malou nevýhodou je, že celé písmo sú kapitálky, a tak je jeho využitie obmedzené len na veľké výrazné texty alebo na hlavné nadpisy. Samozrejme, to, na čo ho použijete vy, je už len a len na vašej kreativite.

Sťahujte a kreujte na fontfabric.com/bebas-neue.
 

Playfair Display

font-playfair-display

Serifové, alebo inak povedané pätkové písma nepatria medzi moje obľúbené, ale keď som natrafil na Playfair, neodolal som. Ladné krivky pätiek s kombináciou jemných vlásočníc si ma na prvý pohľad získali. Ideálne písmo do časopisov alebo na vytvorenie niečoho tradičného.

V dnešnej dobe sa pritom dosť často pätkové písmo využíva aj na webstránkach, väčšinou na portáloch a blogoch. Naša copywriterka Kika tvrdí, že sa pätkové písmo lepšie číta, hoci ja mám na to iný názor. Týmto ju pozdravujem. :-)

Sťahujte a kreujte na fonts.google.com/specimen/Playfair+Display.
 

Aileron

font-aileron

Čím viac rezov, tým viac možností. Presne to ponúka sans serifové, po našom bezpätkové písmo Aileron spolu s jeho 16 rezmi. Tenké, hrubé, šikmé a ich rôzne alternatívy. S týmto písmom máte neobmedzené možnosti, či už na webe, alebo v printe. Preto by ste ho mali zaradiť do svojej zbierky a začať ho používať ešte dnes.

Sťahujte a kreujte na fontsquirrel.com/fonts/aileron.
 

Oraqle Script

font-oraqle-script

Milujem rukou písané fonty. Predovšetkým tie, ktoré len na čistom podklade vyzerajú úchvatne a dokážu oživiť každú jednu grafiku.

Čistý vzhľad a textúra fixky pri tomto písme je dokonalá. Hodí sa priamo na každú jednu textovú grafiku a v kombinácii s bezpätkovým písmom dokáže zázraky. Určite si nenechajte ujsť tento jedinečný font plný rôznych doplnkov, ako sú čiary, slučky a iné tvary, s ktorými dokážete vašu grafiku vyzdvihnúť na novú úroveň.

Sťahujte a kreujte na pixelsurplus.com/freebies/oraqle.

Sťahujte, ako vám internet stíha

Jeden obrázok má tisíc slov a ja nemám toľko free time, aby som sa tu rozpisoval. Berte preto všetko, čo je treba. (Kliknutie na obrázky nižšie vás presmeruje priamo na stiahnutie fontu).

Všetky nižšie uvedené fonty majú diakritiku a môžete ich používať, kde len chcete.

fonty-s-diakritikou
fonty-s-diakritikou
fonty-s-diakritikou
fonty-s-diakritikou

Troška mudrovania na záver

Písmo na web
 

Ak sa chystáte navrhovať webstránku pre klienta, ktorý nemá zadefinovaný korporátny font a je nutné siahnuť po niečom univerzálnom a zaručenom, v tom prípade vám odporúčam googlácke fonty.

Môžete si ich stiahnuť do mašiny alebo ich aplikovať priamo do webu ako html font (ďalšie otázky už smerujte na vášho kódera). Prehľadné zobrazenie a jednoduchý filter je zárukou, že na pár kliknutí máte to, čo hľadáte.

Skôr ako sa pustíte do hľadania, zapnite si vo filitri Language: Latin Extended. Každý font by tak mal obsahovať naše znamienka.
 

pismo-na-web


V detaile písma o ňom nájdete rôzne informácie. Jeho glyfy, rezy, kto je autor, v ktorom roku bol použitý prvýkrát a oveľa viac múdrostí, vďaka čomu sa môžete aj čo-to priučiť. Medzi veľké plus (aspoň pre mňa) patrí ukážka, kde si k vášmu fontu môžete priradiť rôzne populárne druhy písma.
 

pismo-na-web-fonty


Písmo na bársčo kreatívne
 

Na nasledujúcich webstránkach nájdete rôzne písma od najtalentovanejších kreatívcov.

Treba si však preklikať všetky ukážky a dúfať, že práve to, čo sa vám zapáči, bude mať diakritiku. Pokiaľ však máte väčšie skills s Photoshopom, nebude vám robiť problém dorobiť interpunkčné znamienka všade tam, kde je treba.

FIY: mäkčeň je V, dĺžeň je ČIARKA alebo VEĽKÉ I.

pismo-na-kreativne-veci

Behance – najlepší zdroj fontov a vynikajúco pripravené ukážky aplikácie písma na rôzne elementy.

Fontfabric – raz za čas pridajú zaujímavé písma.

Detepe – oplatí sa sledovať. Sú to naši vlastenci s pravidelným zaujímavým obsahom a free fontmi.

Creative Market – každý týždeň si môžete stiahnuť šesť rôznych grafík zadarmo. Odporúčam vytvoriť si konto, pretože vám potom vždy v pondelok prídu do mailu.

Design Cuts – ponúkajú dosť free vecí, ale najlepšie majú balíčky, takzvané bundles. Stovky fontov za 29 dolárov, to sa neodmieta. Do 21. augusta majú napríklad balíček s modernými fontmi, tak neváhajte a kupujte. Ja som ho už dávno kúpil. ;-)

Nostalgia

Neviem, či poznáte webstránku ceskefonty.cz, ale pre mňa to bolo niečo ako je teraz pre začínajúcich kreatívcov dafont.com. Milión fontov a zdĺhavé hľadačky, ale aspoň som si bol istý, že fonty budú mať interpunkciu.

Stránka je jedna z tých starších, ale aj tak oceňujem snahu českých bratov zozbierať fonty s podporou našich znakov.

Teraz je rad na vás

Ak ste si stiahli niektorý z fontov, určite nezabudnite dať ich autorom share či like. Preukážte im trocha lásky, sledujte ich, píšte o nich alebo im pošlite vašu prácu. Určite to ocenia.

A pokiaľ sa vám zapáčil aj tento článok, taktiež mu môžete dať like, share a pokojne aj komentár s vašimi obúbenými fontmi, prípadne ich zdrojmi. Nielenže to veľmi ocením, ale zároveň budem vedieť, že ma už čoskoro opäť čaká písanie. :-)
 

 

Lukáš Világi Grafickému dizajnu sa venujem už od strednej školy. Práca na počítači mi vždy išla lepšie ako literatúra či dejiny, a tak som sa vybral touto cestou. Počas 10 rokov som si prešiel offlinom aj onlinom, od vizitiek po weby, od časopisov po logá. Preklikal som sa už skoro všetkým, a to na mne zanechalo stopy. Som tak trošku blázon, ale so zmyslom pre detail. Chodím s hlavou nahor a pozerám sa vpred, pretože viem, že dizajn je všade okolo nás. Vnímam každý detail a neustále premýšľam, ako by som ho zlepšil. Mám rád do detailu premyslené veci a slovné hračky a taktiež rád hľadám neobjavené. Riadim sa heslom, že aj pád na hubu je pohyb vpred.

Mohlo by vás zaujímať