Control

Facebook Ads vs Google Ads. Ktorý kanál je vhodnejší pre váš biznis?

Roman Vraňák
04. 06. 2019
11315 pozretí
Control
Roman Vraňák
11315 pozretí
04. 06. 2019

Facebook Ads vs Google Ads. Ktorý kanál je vhodnejší pre váš biznis?

Google a Facebook sú aktuálne dva najlepšie marketingové kanály, prostredníctvom ktorých môžete oslovovať potenciálnych zákazníkov. V tomto článku sa pozrieme na obidve platformy a skúsime ich porovnať.

 

Kým hlavným tromfom Googlu sú kľúčové slová, ktoré sa zobrazujú ako výsledky vyhľadávania, Facebook drží „kartu“ v informačných kanáloch, ktoré sú zacielené na základe demografických údajov a informácií o nákupnom správaní.

Každá platforma má svoje plusy a mínusy, avšak jedno majú spoločné – môžete vďaka nim zvýšiť zisky vašej firmy a budovať tak prosperujúcu firmu. Ako fungujú?

Kým vo väčšine prípadov na obidvoch platformách platíme za klik, každá z nich funguje trocha inak.

Google Ads

Google je primárne známy ako vyhľadávací nástroj, ktorý umožňuje podnikom inzerovať vo svojej sieti reklamy s platbou za kliknutie. V drvivej väčšine prípadov sa Google reklamy zobrazujú v hornej časti stránky nad organickým vyhľadávaním.

vysledky vyhladavania na Google po zadani klucoveho slova

Príklad zobrazenia Google reklamy po zadaní kľúčového slova.

Výsledky vyhľadávania sa používateľom zobrazujú najmä na základe hľadaných kľúčových slov. Zámer publika je to, čo odlišuje reklamy na Google oproti Facebook reklamám. Používatelia aktívne vyhľadávajú konkrétny produkt, službu alebo odpoveď na konkrétnu otázku.

Čím viete v danej reklame poskytnúť presné informácie, ktoré ľudia hľadajú, tým máte väčšiu pravdepodobnosť, že kliknú na reklamu a urobia potrebnú konverziu.

Facebook Ads

Táto sociálna sieť má momentálne viac ako dve miliardy registrovaných používateľov, čo ju radí medzi najpoužívanejšiu sociálnu sieť.

Zacielenie na publikum v službe Facebook je to, čo odlišuje facebookové reklamy od Google reklamy. Keďže na Facebooku nie sú používatelia, ktorí aktívne hľadajú nejaký produkt alebo službu, platforma podporuje váš biznis tým, že inzerentom poskytuje komplexné možnosti zacielenia vrátane faktorov, ako sú vek, pohlavie, príjem, záujmy (ktoré sú v úzkom súlade s obsahom reklamy).

 

Vďaka týmto možnostiam vie Facebook vyniknúť oproti Googlu.

Pri starostlivom spracovaní a podrobnom zacielení môžu reklamy zachytiť skrytý záujem používateľov, ktorý zvyšuje povedomie o značke a vytvára predaj.

priklad Facebook reklamy


Príklad Facebook reklamy pre klienta Bleskovo.sk.

Ktoré reklamy sú vhodné pre koho?

Reklamy na Facebooku sú najlepšie pre firmy, ktoré sa snažia zvýšiť povedomie o svojich produktoch alebo značkách – najmä medzi používateľmi, ktorí o nich predtým nepočuli. Vďaka rozsiahlym možnostiam zacielenia na publikum umožňuje inzerentom rýchlo a stručne sa predstaviť cieľovému publiku prostredníctvom textových, obrázkových a presvedčivých videoreklám.

Google reklamy sú najlepšie pre firmy s produktom alebo službou. Tieto reklamy sa primárne zameriavajú na používateľov vo fáze nákupu, takže najúspešnejšia je reklama, ktorá je stručná, jednoznačná a zdôrazňuje jasné výhody produktu/služby.

Funkcie a ceny Googlu

Podľa portálu WordStream je priemerná cena za kliknutie na Google reklamu 2,69 USD a priemerný denný rozpočet je od 30 do 75 USD na deň.

Presné čísla som nenašiel, avšak podľa môjho odhadu sú na Slovensku tieto štatistiky diametrálne odlišné.

Priemerná cena (štatistiky, všetkých našich klientov dokopy) je okolo 0,4 EUR a priemerný denný rozpočet je okolo 30 EUR na deň.

Sme totiž jedna z tých krajín, kde za klik ešte stále platíme vo väčšine prípadov len pár centov.

Okrem toho Google ponúka skvelý nástroj Plánovač kľúčových slov, ktorý umožňuje inzerentom skúmať cenu za kliknutie, možné výdavky na reklamu a mesačný dopyt hľadaní daných kľúčových slov.

Funkcie a ceny na Facebooku

Reklamy na Facebooku sa ešte stále považujú za nízko nákladovú platformu.

Podľa portálu WordStream je priemerná cena za kliknutie 1,72 USD, na Slovensku to bude okolo 0,2 EUR.

Medzi jeho skvelé funkcie patria rozsiahle možnosti zacielenia reklám.

Publikum na Google

Už som to párkrát spomínal, ale napíšem to ešte raz. Aktívne publikum je kľúčovou výhodou reklám na Googli.

Avšak, aby používatelia mohli vyhľadávať, musia vedieť, že váš produkt alebo služba existuje.

Ak používatelia nepoznajú váš produkt alebo službu, lepšie je využiť „rafinované zacielenie“ na Facebooku.

Publikum na Facebooku

Slabina Facebooku je tá, že ľudia aktívne nevyhľadávajú daný produkt/službu. Používatelia sa na Facebooku idú predovšetkým baviť a chatovať s priateľmi.

Preto je Facebook vhodný pre firmy, služby alebo produkty, o ktorých používatelia ešte nevedia, že existujú. Prostredníctvom Facebooku si môžete budovať brand a komunikovať so svojimi zákazníkmi.

Zacielenie na publikum cez Google

Reklamy Google sa zobrazujú predovšetkým na základe vyhľadávacích dopytov. K dispozícií sú aj základné parametre vrátane veku, pohlavia, umiestnenia a typu zariadenia.

Okrem týchto základných cielení Google ponúka aj pokročilejšie publiká, napríklad remarketingové zoznamy, vlastné publikum atď.

Keďže pokročilejšie nastavenia sú veľmi zložitá a obšírna téma, tejto téme sa budem venovať až nabudúce.

Zacielenie na publikum cez Facebook

Reklamy na Facebooku sú skvelé tým, že inzerentom ponúkajú veľmi špecifické cielenie na Facebooku. Aby ste si to vedeli lepšie predstaviť, tak uvediem príklad.

Napríklad: Vedeli ste, že môžete cieliť na blízkych priateľov ľudí, ktorí budú mať v blízkej dobe narodeniny? Týmto spôsobom môžete napríklad ponúkať darčekové poukážky.

Typy reklám

Google vo všeobecnosti rozdeľujeme do týchto typov reklám: vyhľadávacia sieť, obsahová sieť, videoreklama, nákupy a aplikácie.

Pri Facebooku tieto reklamy rozdeľujeme do týchto základných kategórií: videoreklama, obrázková reklama, prezentačná reklama, carousel, kolekcie a canvas ads.

priklad facebookovej carousel reklamy


Príklad facebookovej carousel reklamy pre klienta Bleskovo.sk

Všetky dostupné formáty Facebook reklám si môžete pozrieť na stránkach Facebook Business.

Priemerné miery konverzií

Podľa prieskumu spoločnosti WordStream je priemerná miera konverzie na Google 3,75 %. Tu si však treba uvedomiť, že sa toto číslo bude líšiť od inzerenta k inzerentovi.

Pri Facebooku sa toto číslo pohybuje okolo 9,21 %. Samozrejme ako pri Google, aj tu platí, že to závisí od inzerenta k inzerentovi.

Zákaznícky servis

Google ponúka inzerentom zákaznícku podporu prostredníctvom centra pomoci, ako aj telefonicky na čísle: 844-245-2553, od pondelka do piatku v čase od 9.00 do 17.00 hod.

Ak máte nejaký problém a neviete si s ním rady, odporúčam vám zavolať na číslo vyššie. Telefonická podpora je automaticky v CZ aj SK jazyku.

Facebook ponúka inzerentom zákaznícku podporu prostredníctvom komplexného centra pomoci, live chatu a e-mailu.  

Okrem toho majú obidve služby aj silnú dokumentáciu, kde nájdete väčšinu návodov, ako na to.

Ktorá služba je lepšia?

Hoci sú to dve rozdielne platformy, neexistuje jednoznačná odpoveď, ktorá služba je pre váš biznis lepšia.

Obe môžu vašej firme pomôcť rásť. Ak však nemáte miliónové budgety, treba sa rozhodnúť podľa kritérií vyššie a najmä podľa zámeru publika. Či vašu službu/produkt ľudia poznajú, alebo prichádzate na trh s niečím novým.

Verím, že vám tento článok pomohol a ak sa vám páči, budem rád, ak ho odporučíte aj svojim známym.

Roman Vraňák V online marketingu sa pohybujem už od svojich šesťnástich rokov. Vyskúšal som si rôzne pozície, no najviac ma oslovil výkonnostný marketing. Preto dnes pôsobím v Marketingeri ako PPC špecialista. Okrem toho milujem cestovanie a dobré jedlo.

Mohlo by vás zaujímať