Website

Dobré rady od web developera: Na čo si dať pozor pri výbere hostingu?

Samuel Debnár
11. 09. 2019
12803 pozretí
Website
Samuel Debnár
12803 pozretí
11. 09. 2019

Dobré rady od web developera: Na čo si dať pozor pri výbere hostingu?

Viete, že v blízkej dobe budete potrebovať hosting, no netušíte, ako si vybrať ten správny? Nečudujem sa. Ponuka je veľká a zorientovať sa v nej dá zabrať. Pozrel som sa preto na túto problematiku mojím programátorským okom a spísal som pre vás to najdôležitejšie, na čo by ste mali prihliadať skôr, ako za hosting zaplatíte.

Čo hľadám

Skôr ako sa vydáte hľadať hosting, musíte si položiť základnú otázku. Na aký účel hosting potrebujete?

Chcete iba jednoduchú webstránku na propagačné účely, alebo e-shop, ktorý vám bude generovať väčšinu obratu? Alebo potrebujete špeciálnu aplikáciu na tajné finančné transakcie a armádne operácie? 

V prípade jednoduchého propagačného webu o veľkosti jednej podstránky s kontaktným formulárom vám bude pravdepodobne stačiť niečo veľmi jednoduché a pravdepodobne bude primárny faktor cena.

V prípade e-shopu budete potrebovať hosting, ktorý bude zvládať veľkú návštevnosť, pokročilé skripty, bude vždy dostupný a bude poskytovať kvalitnú podporu.

V prípade špeciálnej zabezpečenej aplikácie by ste mali mať k dispozícii armádu programátorov, administrátorov a dodávateľov, ktorí hosting budú riešiť za vás. Ak to aj napriek tomu musíte riešiť vy, pravdepodobne vaše finančné oddelenie pekne odfláklo tender.

Čo zobrať do úvahy


Priestor

Pokiaľ plánujete jednoduchú prezentačnú stránku s redakčným systémom, odporúčam aspoň 1 – 5 GB priestoru, podľa komplexnosti. Na to vám väčšinou postačia tie lacnejšie balíčky v cenách 1 – 3 €/mesiac.

Ak plánujete na webe prevádzkovať e-shop s množstvom produktov, obrázkov, pdf súborov a iných, budete skôr hľadať niečo v rozpätí 5 – 20 GB. 

Ak máte pocit, že by ste potrebovali viac, mnoho hostingov ponúka 100 GB a viac v rozpätí 5 – 10 € za mesiac, čo je v porovnaní so zvyškom e-shopu zanedbateľná investícia.


Domény

Ak plánujete jednoduchú stránku, pravdepodobne vám stačí jedna doména. Cena .sk domény sa pohybuje v rozpätí cca 10 – 15 €/rok.

Aj keď to niekedy nie je finančne najvýhodnejšie, odporúčam si doménu vždy registrovať cez toho, kto zabezpečuje hosting. V prípade komplikácií to výrazne uľahčuje komunikáciu.

V prípade komplexného e-shopu môžete potrebovať viacero domén. Vtedy sa uistite, že váš hosting umožňuje prepojenie s viacerými doménami. 

Balíčky s podporou viacerých domén sa pohybujú od 5 €/mesiac vyššie.


Databázy

Každý poriadny hosting by mal podporovať minimálne MySql/MariaDB databázy. Niektoré hostingy limitujú databázy na počet a veľkosť, iné ich zahŕňajú do kapacity hostingu v neobmedzenom množstve.


E-maily

K hostingu skoro vždy patrí aj e-mailová schránka. Lacnejšie hostingy ponúkajú jednu schránku, tie kvalitnejšie počet nelimitujú a kapacitu zahŕňaju do hostingu.


Dostupnosť

Ako často je server nedostupný, je niečo, o čom sa menej hovorí, avšak výpadky môžu mať veľmi nepríjemné následky. V prípade používateľov spôsobuje nežiaduce negatívne emócie, v prípade vyhľadávacích robotov spôsobuje zníženie hodnotenia stránky, poprípade jej úplne vymazanie z indexu.

Žiaden hosting sa vám dobrovoľne neprizná, že máva pravidelné výpadky, no aj taká býva niekedy realita. 

Ak však hosting garantuje veľmi vysokú dostupnosť, pravdepodobne o tom bude veľkými písmenami informovať. Nespoľahlivé hostingy odporúčam ignorovať úplne, bez ohľadu na ponúkanú cenu.


Zabezpečenie

Ak to s vaším webom myslíte seriózne, veľmi dôležité je tiež zabezpečenie dát. Pri jednostránkovom prezentačnom webe je strata súborov na serveri drobnou nepríjemnosťou, avšak ak ide o Eshop s objednávkami a preplnenou databázou, strata dát dokáže spôsobiť vážne problémy.

O dáta sa dá prísť rôznym spôsobom – či už neodborným zaobchádzaním programátora, výpadkom počas manipulácie so súbormi, mechanickým poškodením serveru alebo hackerským útokom. 

Kedysi som používal jedno fórum, ktoré prestalo existovať po tom, čo miestnosť so serverom vyhorela a nikde nebola žiadna záloha. Je to nepravdepodobné, ale treba sa zabezpečiť aj proti takýmto prípadom.

Niektoré hostingy ponúkajú kompletnú zálohu všetkých dát – súborov na serveri, databáz aj e-mailov. V ideálnom prípade minimálne týždeň do minulosti.

Iné hostingy takéto služby ponúkajú, ale na vyžiadanie za príplatok. V tomto prípade odporúčam si radšej priplatiť – strata údajov vás vyjde vždy drahšie ako pár eur za zálohovanie.

Tretia skupina hostingov zálohovanie vôbec neponúka. V tomto prípade teda odporúčam hľadať iný hosting.


Technická podpora

Pokiaľ plánujete zložitejšiu webstránku s nejakým redakčným systémom, určite sa nevyhnete komunikácii s technickou podporou. Podľa mojich skúseností je to jedna z najväčších priepastí medzi rôznymi hostingami.

Niektoré firmy ponúkajú výbornú podporu 24/7 a navyše s ochotnými zamestnancami. Vedia vyriešiť všetky vaše požiadavky kedykoľvek a na počkanie. Iné hostingy preferujú systém ticketov, keď síce vyriešia všetko, čo potrebujete, ale väčšinou s aspoň jednodňovou odozvou, niekedy aj dlhšou.

Za “urgentné” požiadavky si účtujú nemalé peniaze a online chat na webe vás na 90 % dotazov pošle kadeľahšie urobiť ticket. Ešte k tomu sa vás budú väčšinou snažiť presvedčiť, že chyba je na vašej strane, aby mali menej roboty.

Potom je tu ďalšia kategória, poväčšinou prípad malých lokálnych hostingov alebo hostingov “u kamaráta”. Ide o kontakt len e-mailom, poprípade na telefóne. Samozrejme, bez záruky odpovede, väčšinou dostupné len počas pracovných dní do piatej. Ak sa vám niečo pokazí v noci, máte smolu.

Na rozdiel od ostatných parametrov, ktoré pravdepodobne raz nastavíte a už sa ich viac nedotknete, s technickou podporou budete prichádzať do styku pravidelne. Či už pôjde o úpravy parametrov, technické otázky alebo výpadky, budete ich musieť komunikovať. A dobrá technická podpora urobí rozdiel medzi tým, či vám hosting pokazí deň vždy, keď sa im ozvete, alebo tým, či vám vždy pomôžu a môžete venovať energiu iným činnostiam.

Z mojich skúseností vedie v tomto poli bezkonkurenčne WebSupport, ktorý ponúka špičkovú podporu nonstop. Všetky dotazy riešia na mieste a s ochotou.

Na druhú stranu som v inom hostingu zažil aj podporu, ktorá sa pri konfrontácii s problémom, ktorý spôsobili, dala offline a hrala sa na mŕtveho chrobáka, ktorý urgentne z minúty na minútu odišiel z kancelárie. O 15 minút neskôr, keď som ich prestal kontaktovať, boli už zase online. True story.


Virtuálny server

V prípade komplexného e-shopu alebo špeciálnej aplikácie, kde očakávate obrovské množstvo návštevníkov, sa vám možno bude hodiť aj virtuálny server.

Toto riešenie vám dá k dispozícii samostatný nezdielaný server, nad ktorým máte plnú kontrolu. To umožňuje mať web rýchlejší, lepšie optimalizovaný a spoľahlivejší.

K virtuálnemu serveru však budete potrebovať aj niekoho, kto ho vie spravovať – ak už nemáte vlastného administrátora. Niektoré hostingy ponúkajú aj platenú správu.


Bonusové služby
 

Podržanie domény

Ak si svoje účty platíte vždy precízne a načas, túto službu pravdepodobne nevyužijete. Pokiaľ však mávate vo veciach chaos (ako väčšina ľudí), odporúčam zistiť si, ako sa váš nový hosting správa k podržaniu domény.

Ak si totižto registrujete doménu priamo cez SKNIC alebo cez hostingy, ktoré túto službu neponúkajú, a nezaplatíte včas, doména vám okamžite prepadne a hneď na ďalší deň si ju môže objednať ktokoľvek iný.

Je mnoho podvodníkov, ktorí striehnu na expirované domény a od pôvodných majiteľov potom pýtajú nemalé “výkupné”, aby ju zase uvoľnili. V prípade lepších hostingov vašu doménu podržia ešte mesiac po termíne splatnosti, aby sa vám niečo podobné nestalo.
 

SSL certifikáty

SSL certifikáty by dnes už mali byť samozrejmosťou, ale, bohužial, nie je to tak.
Získaním SSL certifikátu umožníte vášmu webu, aby fungoval cez zabezpečené HTTPS pripojenie, ktoré je Googlom odporúčané na každú webstránku a jeho absencia je negatívne hodnotená vyhľadávačmi a prehliadačmi.

SSL certifikát stojí okolo 50 €, avšak niektoré hostingy ponúkajú aj variant zadarmo. Pravdepodobne je medzi týmito verziami nejaký rozdiel, ale za roky praxe som sa ešte nestretol s prípadom, kedy by certifikát Let’s encrypt (SSL zadarmo od Websupportu) nestačil.

Ak chcete vedieť, na čo všetko je HTTPS pripojenie dobré, určite si prečítajte aj článok Why HTTPS Matters od Kaycea Basquesa.

Ďalšie užitočné linky

No a keďže celkové porovnanie hostingov si vyžaduje naozaj veľa času, ktorým popri ostatnej práci aktuálne nedisponujem, ďakujem iniciatívnym ľuďom, ktorí takéto porovnania urobili skôr ako ja.

Pre lepší prehľad teda odporúčam, aby ste si pozreli tabuľky z nižšie uvedených webstránok. Na prípadné ďalšie otázky vám rád odpoviem v komentároch pod článkom.

Porovnanie parametrov hostingov zo stránky zlavynahosting.sk/porovnanie-webhostingov:

porovnanie parametrov hostingov

Porovnanie cien hostingov zo stránky sites.google.com/view/porovnanie-cien-web-hostingov:

porovnanie cien hostingov

PS: Ak by sa vám náhodou nepodarilo otvoriť link s druhou tabuľkou, skúste to ešte raz v režime inkognito.

 

Samuel Debnár

K počítačom ma to ťahalo už od detstva. S programovaním som sa zoznámil na základnej škole, na strednej som sa zamiloval do Pascalu a v poslednom ročníku som už doučoval väčšinu spolužiakov. Štvorročná brigáda PHP programátora a správy redakčného sytému popri vysokej škole mi dala potrebné skúsenosti s webovými technológiami, ktoré nakoniec viedli k vytvoreniu EDITOR-u. Vo voľnom čase (keď sa nejaký vyskytne) sa venujem historickému šermu, štúdiu prvej svetovej vojny, počítačovým hrám a stolovej hre Warhammer. Som absolventom Katedry informačných systémov na FMUK v Bratislave.

Mohlo by vás zaujímať