06/2022

Brainwashing

Marketing je bezpochyby silný nástroj, bez ktorého si modernú spoločnosť len ťažko predstaviť. Síce by ste dokázali vyrobiť skvelý výrobok, ale ak by sa o ňom nikto nedozvedel, bol by vám nanič.

Avšak ako každý ľudský vynález, aj marketing má svoju odvrátenú stránku. Tá sa prejavuje mnohými podobami, napokon vidíme ju okolo seba denne. Vedomé zavádzanie, dezinformácie, greenwashing, pseudoveda, trollie farmy a hoaxy... Jedným slovom brainwashing.

Zvlášť v dnešnej dobe sme vystavení čoraz sofistikovanejším technikám ovplyvňovania verejnej mienky, ktoré sú zneužívané v prospech nekalej súťaže či cielenej propagandy.

Čím lepšie im ako spoločnosť porozumieme, tým imúnnejší sa voči nim staneme. Rozhodli sme sa preto najnovšie vydanie Free Times venovať práve rôznym metódam masového brainwashingu.

Monika vám vysvetlí, s akými podvodmi sa môžete stretnúť v SEO. Naty si zobrala na paškál značky, ktoré vám vymývajú mozgy heslami o udržateľnosti. A Tomáš spísal varovanie, ako to môže dopadnúť, keď marketéri zneužijú svoje znalosti na šírenie zla.

Na záver už len drobné zamyslenie. 

V rukách dnes máme veľkú moc. Vďaka novým technológiám dokážeme v zlomku sekundy šíriť myšlienky do celého sveta. Preto rozmýšľajme, ako ju využijeme, pretože marketing sa dá aj zneužiť. Je len na nás, ktorú cestu si zvolíme.